The Excelsior Hong Kong
*****
281 Gloucester Road, Hong Kong, Hong Kong,
Online rezervace. Ceny od HKD1680.
Online rezervace
Rezervovat nyní
nebo volejte 888-697-3791
nocí
1 Pokoj pro 2 Dospělí Změnit vyhledávání
Zkontrolovat ceny
Pokoj
Pokoj
Ceny od HKD 1,680
The Excelsior Hong Kong is a stunning 5-star hotel situated in Hong Kong’s cosmopolitan Causeway Bay. The nearest MTR station is only a 2-minute walk away, affording guests easy access to two nearby shopping malls and popular areas such as Central and Soho. Chek Lap Kok International Airport is also just a 40-minute drive from the hotel, making it the perfect base for a visit to Hong Kong, however long you are in town for.

The tastefully decorated guestrooms are bright, spacious and beautifully decorated in creams and golds with refined splashes of colour, and feature large floor to ceiling windows that flood the rooms with light and offer fantastic views of the bay and surrounding area. Top-quality in-room amenities include a flat-screen TV and iHome, making guests feel comfortable and at home throughout their stay.

The Excelsior Hong Kong offers no less than six elegant dining options, including the award-winning Yee Tung Heen Cantonese restaurant and the charming British-themed Dickens Bar. The hotel’s Spa and well-equipped fitness centre cater to both those who want to work off some steam or those who enjoy a relaxing facial or massage. A comprehensive business centre with meeting rooms, work space, printing and audio/visual equipment also ensures that those in town on business have everything they might need.

Hodnocení hostů

Sorry, only reviews in English for this hotel. Click here to view >>
Zde můžete napsat vlastní hodnocení >>

Jak udělat rezervaci

Vytvoření rezervace v The Excelsior Hong Kong je snadné a bezpečné. Stačí si jen zvolit termín Vašeho pobytu a kliknutím na tlačítko "Zkontrolovat ceny" odeslat formulář. Po zobrazení cen a typu jednotlivých pokojů, budete moci zvolit sazbu dle vašeho přání tím, že si ve středu obrazovky přečtete informaci o pokojích a následným kliknutím na tlačítko "Rezervovat nyní", které se nachází na pravé straně obrazovky. Poté, co jste vybrali požadovaný typ pokoje, budete přesměrováni na formulář "Dokončit rezervaci". Zde, prosím, zkontrolujte "Detaily Vašeho pobytu" a vyplňte prázdná místa v sekci "Kontaktní údaje hosta.". Ujistěte se, že vaše jméno a e-mailová adresa jsou napsány správně. Poté, co vyplníte všechny potřebné informace, stiskněte tlačítko "Dokončit rezervaci". Pro zajištění vaší bezpečnosti, používáme bezpečný commerce server, který šifrováním dat znepřístupňuje čísla karet tak, že je zakóduje do zpětně dekódovatelného formátu
Hodnocení hostů
...We are very impressed by their effort and service rendered during and after our stay....
Celkové hodnocení: 8.5
(z 10) Na základě 2 recenzí
Zde můžete napsat vlastní hodnocení

Informace o oblasti

  Letiště
  • Hong Kong, Hong Kong (HKG-Hong Kong Intl.) - 15.99 mi
  • Shenzhen, China (SZX-Shenzhen Intl.) - 34.40 mi
  • Macau, Macau (MFM-Macau Intl.) - 39.90 mi
  • Zhuhai, China (ZUH) - 55.20 mi
  • Huizhou, China (HUZ) - 59.50 mi
  Muzea
  • Po Leung Kuk Museum - 0.39 mi
  • Racing Museum - 0.61 mi
  • Hong Kong Museum of Art - 1.09 mi
  • Hong Kong Space Museum - 1.14 mi
  • Hong Kong Science Museum - 1.36 mi
  • Police Museum - 1.39 mi
  • Flagstaff House Museum of Tea Ware - 1.42 mi
  • Hong Kong Museum of History - 1.44 mi